среда, 23. јун 2021.

Kako je AUSTROUGARSKA 'TAJNOM KONVENCIJOM' potčinila SRBIJU NA VIDOVDAN 1881, ko je bio ČEDOMILJ MIJATOVIĆ, i zašto je svemu prethodio ULTIMATUM 5. OKTOBRA 1880?


Foto: Wikipedia

Na današnji dan, 5.oktobra 1880. Beč i London postavili su Srbiji ultimatum, koji je odbijen. Što je razbesnelo obe imperije. Zato je pala i tadašnja Srpska vlada.

 Engleski agenti formirali su od Radikalne stranke, novu Naprednu stranku. Tadašnji ministar, Čedomilj Mijatović potpisao je 28.juna 1881. godine, veleizdajničku 'Tajnu konvenciju', baš na Vidovdan. Tako Srbija pada pod okupaciju anglo-jezuita, Crnog plemstva Londona i Beča.

Tajnom konvencijom Srbima su uvedene zabrane koje važe i danas ! Zabranjena teritorijalna proširenja, ujedinjenja i pretenzije kako preko reka Dunava, Save, Drine tako i prema morima. Ukinuto je i zabranjeno ditadšnje učenje Srpske istorije. Proterani su svi koji su se pobunili, srpska intelektualna elita, istoričari Miloš. S. Milojević, Panta Srećković.. , kao i sveštenstvo i episkopi SPC. Srbima je nametnuta fabrikovana, lažna istorija Bugarskog ministra Jiričeka.

Zvaničnu istoriju nazivaju i Bečko-berlinska istoriografska škola jer su je propagirali 'učenici Beča' ili 'Konvencionalna istorija'. Takvom lažnom istorijom i danas trujemo decu u školama.

Veleizdajnik, engleski i bečki agent, naprednjak Čedomilj Mijatović zauzvrat je odlikovan najvišim ordenima austrijskog cara i britanske krune. Anglo-jezuita Čedomilj Mijatović ima je i jedan cilj koji nije ostvario. Nije postao patrijarh SPC. To bi već bilo premnogo. Naši okupatori mnogo bolje od nas poznaju istoriju našeg naroda. I zato nas ponižavaju, prave podvale i potčinjavaju, dodatno porobljavaju obično na važne datume značajne za srpsku istoriju, jubeleje, godišnjice. 5.oktobra 1880.

Srbi su "odbijanjem" uvredili okupatore. Zašto baš 5. oktobar.. ??

Šta je stajalo u Tajnoj konvenciji

Tajna konvencija je dokument potpisan 28. juna 1881. godine između Kneževine Srbije i Austrougarske monarhije. Odredbama ovog ugovora određeno je da Srbija neće moći zaključivati bilo kakve ugovore sa drugim zemljama, bez prethodnog odobrenja Austrougarske, kao i to da će morati da održava prijateljsku politiku prema Monarhiji.

Neposredno pre potpisivanja Konvencije, zaključen je Trgovinski ugovor, kojim je Srbija mogla svoju robu da izvozi samo u Austrougarsku, čime je svoju privredu potčinila volji Monarhije. Potpisivanje ova dva dokumenta je dogovoreno pred Berlinski kongres; tačnije, srpski diplomata Jovan Ristić je obećao potpisivanje ova dva ugovora, izgradnju srpske železnice za Monarhiju, kao i odricanje od Novopazarskog sandžaka u zamenu za zastupanje srpskih interesa na zasedanju Berlinskog kongresa.

Tajnu konvenciju su potpisali tadašnji srpski ministar spoljnih poslova Milutin Garašanin i ministar finansija Čedomilj Mijatović, time Srbiju stavivši u zavisan položaj prema Monarhiji, u zamenu za međunarodno priznatu nezavisnost.

Godinu dana kasnije, došlo je do tzv. Bantuove afere, tj. do optuživanja kneza Milana Obrenovića za proneveru seljačkih obveznica i potkradanje naroda. Budući da su, samim spominjanjem njegovog imena u aferi, njegovi ugled i vlast bili veoma poljuljani, on je zatražio pomoć od Austrougarske. Godine 1882, kao „nagrada“ za potpisivanje Tajne konvencije, Milan Obrenović je krunisan za kralja, a Monarhija je obezbedila da sve sile prihvate Srbiju kao kraljevinu.

Godine 1887. Tajna konvencija je produžena i proširena jednom stavkom: da će Austrougarska štititi interese dinastije Obrenović, što je Austrougarskoj obezbedilo veću vezanost i zavisnost Srbije, a Srbiji, tj. kralju Milanu efikasno sredstvo za obračunavanje sa protivnicima.

Ko je bio Čedomilj Mijatović

Čedomilj Mijatović (Beograd, 5/17. oktobar 1842 — London, 14. maj 1932) je bio srpski ekonomista, književnik, istoričar, političar i diplomata, jedan od najznačajnijih liberala. Šest puta je bio ministar finansija kneževine/kraljevine Srbije, tri puta ministar inostranih poslova, kandidat za najviše crkvene položaje i predsednik Srpske kraljevske akademije.

(Glas javnosti/Wikipedia)

Нема коментара:

Постави коментар